Киев, ул. Большая Васильковская 132

Чорнило для принтера: основний фактор якості друку

Власники принтерів, які звертаються до сервісних центрів з приводу заправки картриджів, не завжди здатні відповісти на питання про властивості використовуваного чорнила. Справді, більшість користувачів значення має якість і стійкість друку, а технічні подробиці їх мало цікавлять. Тим же, хто хоче досконально розібратися в цьому питанні та підвищити рівень власної компетенції, буде корисною така інформація.

Типи використовуваних чорнил для картриджів та їх характеристики

Різноманітність чорнила для принтерів змушує уважно ставитися до питання їх вибору та заміни. Так, більшість моделей друкувальних пристроїв брендів Hewlett Packard, Lexmark та Epson частіше працюють на пігментних чорнильних складах, тоді як виробники Canon віддають перевагу водорозчинним речовинам на основі барвників. Кожен із варіантів має свої особливості та переваги, що визначають якість друку.

Пігментне чорнило

У числі переваг пігментних складів варто особливо виділити:

 • Насичену кольорову гаму;
 • Висока чіткість друку;
 • Стійкість зображень до вигоряння під впливом сонячного світла;
 • Можливість використання для двостороннього друку завдяки низькому ступеню проникності чорнила;
 • Висока вологостійкість. Пігментні чорнильні склади оптимальні для друку оголошень та візиток, експлуатація яких може бути пов’язана з негативним зовнішнім впливом на поверхню зображення. Попадання на нього води чи опадів не стане причиною зниження читабельності та потьмяніння квітів.

Недоліки пігментного чорнила дещо обмежують можливості їх застосування. Так, при використанні паперу з глянсовою поверхнею передача кольору стає помітно гірше. Пігментне чорнило нерідко стає причиною засмічення дюз принтера, і тут не обійтися без трудомісткої прочистки. Тривалий простий може стати причиною висихання та псування складу, а його висока вартість змушує покупця подумати, перш ніж зробити остаточний вибір.

Водне чорнило на основі барвників

Популярність водорозчинних чорнил обумовлена їх численними достоїнствами. Варто відзначити доступну вартість, здатність розсіювати колір, що падає, високий ступінь поглинання, що забезпечує стійкість друкованої інформації і її збереження. Крім того, при висиханні чорнила їх можна легко відновити, заодно прочистивши засмічену фарбою друкувальну головку принтера.

Говорячи про недоліки водорозчинного чорнила, варто відзначити зниження яскравості зображення з часом і пряму залежність якості друку від сорту використаного паперу. Якщо друге питання можна успішно вирішити, підібравши фірмові витратні матеріали, то забезпечити збереження первісного зображення буває непросто.

Визначення типу чорнила

Фахівці, які працюють у сервісному центрі Greentex  з обслуговування друкарського обладнання, нагадують користувачам про неприпустимість змішування різних типів чорнила. Склади, що мають принципово різні властивості, стануть непридатними при тривалому контакті, і використовувати їх для заправки принтера не вдасться.

Визначити тип чорнила в домашніх умовах нескладно:

 • Крапля речовини, розчинена у воді, має різний відтінок: фіолетовий для водорозчинного складу або сірий для пігментного чорнила.
 • Додавши до чорнильного розчину краплю відбілювача ACE, слід вивчити особливості реакції. Пігментне чорнило зазвичай випадає в осад або не реагує на агресивний хімічний склад. У свою чергу, водорозчинне чорнило під впливом відбілювача відразу знебарвлюється.
 • Чорнило по-різному поводяться на поверхні пластику. Пігментний склад швидко висихає і залишає після себе шорстку пляму, яку не вдається змити без сліду. Водне чорнило сохне довше і легко змивається водою.

Також можна встановити тип чорнила за допомогою документа, що вже роздруковано. Помістивши його під струмінь холодної води, необхідно простежити якість зображення. Якщо для його нанесення було використано пігментне чорнило, малюнок збережеться. А ось водорозчинний склад одразу потече, зробивши документ нечитабельним.

Рекомендації щодо вибору чорнила для принтера

Для безвідмовної роботи друкованого обладнання та високої якості зображень рекомендується використовувати для принтера оригінальне чорнило – склади, рекомендовані виробником. Вони продаються в картриджах, які склад адаптований під конструктивні і технічні особливості устаткування.

З метою економії можна заправляти картридж, використовуючи так звані сумісні чорнила. Це склади інших виробників, схожі на оригінальні розхідники за своїми фізико-хімічними властивостями. У продаж вони надходять у картриджах, окремих ємностях та заправних наборах. Якщо різниця в якості друку невелика і непомітна для очей, можна сміливо віддати перевагу вигіднішому варіанту. У свою чергу вибір на користь оригінального чорнила – можливість зберегти право на гарантійне обслуговування та домогтися виняткової якості текстів та зображень на надрукованих документах.

Секрети вдалої дозаправки

Спеціалісти сервісного центру Greentex  https://greentex.kiev.ua/  рекомендують:

 • Не виробляти картридж до кінця, своєчасно звертаючись за дозаправкою за перших ознак перебоїв подачі чорнила в друкувальну голівку;
 • Не допускати тривалих простоїв друкарського обладнання, тим самим виключаючи появу повітряних пробок та пересихання чорнила;
 • Припиняти експлуатацію триколірного картриджа відразу, як тільки закінчаться запаси хоча б одного з кольорів;
 • Використовувати для дозаправки чорнило, придатне для цього типу картриджів;
 • Заправляйте картридж відразу після спустошення, щоб виключити його висихання.

Зверніть увагу: стандартний термін придатності чорнила – 1 рік. Але він може змінюватись в залежності від хімічного складу. Наприклад, для продукції InkMate та InkTec встановлено такі терміни: 5 років для водорозчинних складів та 3 роки для пігментів. Чорнила Hewlett Packard мають обмежений термін придатності, зазначений на маркуванні картриджа.

Що робити із засохлим картриджем

Якщо з недогляду власника картридж засох, його можна спробувати відновити. Для цього необхідно приблизно на півгодини занурити друкувальну головку в теплу дистильовану воду, розчин нашатирю або рідину, що чистить. Потім залишки вологи видаляються за допомогою паперової серветки, і картридж перевіряється щодо працездатності. Якщо повністю відновити його не вдалося, можна повторити процедуру. Якщо друга спроба також виявилася невдалою, можливо, причина ховається у порушенні повітрообміну через висихання чорнила або закритий повітрозабір. У цьому випадку відмочування не допоможе, і для відновлення картриджа доведеться звернутися до фахівців.

Іноді засихання друкуючої головки пов’язане з попаданням і скупченням бульбашок повітря в соплах. Їх потрібно видалити шляхом продування. Як тільки на друкуючій головці з’являться бульбашки чорнила, можна говорити про успішне проведення «реанімації». Продування варто повторити, поки чорнильний склад не перестане пінитися. Це означає, що надмірне повітря повністю видалено.